Fehérorosz börtönbe került uniós diplomata ügyében szólalt meg az Unió – nem is akárhogy
Egy névtelenséget kérő uniós tisztviselő szerint az uniós diplomatát a fehérorosz hírszerző szolgálat fogta el az uniós küldöttség irodája előtt.
Vesna Medenicát vasárnap fogták el a podgoricai reptéren. Drogügyletekben érintett fia, Milos Medenica rá hivatkozva nyugtatta társait, hogy nincs mitől aggódni, az édesanyja általi védelem garantált.
Vasárnap elfogták, azóta pedig hivatali visszaéléssel gyanúsítják a montenegrói hatóságok Vesna Medenicát, az ország Legfelsőbb Bíróságának korábbi elnökét. Medenicát a Podgoricai reptéren fogta el a rendőrség. A gyanú szerint Vesna Medenica drogügyletekben érintett fia,
Bar város kikötőjén keresztül.
A hatóságok megszerezték és feltörték a Milos Medenica és Darko Lalovic rendőr közötti beszélgetést erre vonatkozóan. Lalovic Vesna Medenica testőrségéhez tartozott, őt még decemberben tartóztatták le a hatóságok. Röviddel ezt követően Milos Medenica elhagyta az országot.
A két férfi a titkosított Sky ECC nevű üzenetküldő alkalmazást használta az egyeztetésre. Az üzenetek feltörésében a montenegrói hatóságokat az Európai Unió bűnüldöző szerve, az EUROPOL is segítette. Az üzenetekből kiderült, hogy Milos Medenica állítása szerint édesanyja, aki
tud a törvénysértő ügyletről, és mindketten a védelmét élvezik.
Az igazságüggyel és emberi jogokkal foglalkozó minisztérium hétfői közleményében rögzítette, hogy Vesna Medenica letartóztatása pozitív jele annak, hogy az ország hatóságai a legfelsőbb köröket érintő korrupciós ügyekben is nyomoznak.
Vesna Medenica 2003 és 2007 között legfőbb ügyészként tevékenykedett, ezt követően pedig a legfelsőbb bíróság elnökévé nevezték ki. 2019-ben harmadik ciklusa kezdődött meg ebben a minőségben. Jogászok szerint ezzel Medenica megsértette Montenegró alkotmányát, amely legfeljebb két ciklust engedélyez. Vesna Medenica 2020. végén mondott le posztjáról.
Abban a 2020-as jelentésben, amely Montenegró „utazását” értékelték az uniós tagság irányába, Medenica esetéről is lehet olvasni. Az Európai Bizottság szerint az, hogy Vesna Medenicát egy harmadik ciklusra is kinevezték a legfelsőbb bíróság elnökévé, „komoly aggályokat” vet fel Montenegró alkotmányos és jogi „szellemiségével” kapcsolatban.
Kép: A kép illusztráció. Milos Vujovic / ANADOLU AGENCY / Anadolu Agency via AFP